ПГ „Д-р Иван Панов“ имаше удоволствието да бъде домакин на вдъхновяващото събитие от Философския клуб „Въпросите, които ни събуждат“ ✨
На 19.03.2026 г. учениците не просто мислеха – те преживяваха въпросите чрез видеопослания, интерактивни игри и творчески предизвикателства – от „Вратата на мъдростта“, през философските „пощенски кутии“ и „машини“, до емоционалната рефлексия в края. Всяка дейност превърна мисленето в преживяване, а идеите – в споделено знание. Нашите активни партньори в това приключение бяха: ▪ ОУ „Н. Й. Вапцаров“ ▪ ОУ „Христо Смирненски“ ▪ СУ „Иван Вазов“ – гр. Вършец ▪ ОУ „Г. С. Раковски“ – с. Бързия Заедно изградихме една жива философска мрежа, в която всеки глас имаше значение, а всяка идея – стойност. Събитието беше реализирано по проект „Успех за теб“ под мотото „Аз успявам“, с основна цел насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците, тяхното приобщаване и подобряване на образователните им резултати – цел, която заедно превърнахме в реалност. В края на събитието учениците получиха подаръци от РУО, лично предоставени от Орлин Орлинов и Росица Ангелова, както и сертификати от нашето училище – признание за тяхната активност, креативност и смелост да изразяват мислите си. Най-ценното, което постигнахме, е да вдъхновим, да свържем и да покажем, че когато учениците вярват в себе си и получат подкрепа, те могат да постигнат целите си. Защото успехът започва с един въпрос… и води до увереното: Аз успявам.
На 11 ноември 2025 г. ПГ „Д-р Иван Панов“ се превърна в сърцето на едно от най-вдъхновяващите събития в образованието – среща, която събра на едно място хора с мисия: да направят училището по-добро, по-топло и по-сигурно място за всяко дете. Сред гостите бяха г-жа Наталия Михалевска – заместник-министър на образованието и науката, г-жа Грета Ганчева – директор „Приобщаващо образование“, г-жа Трайка Трайкова – началник на РУО Монтана, г-жа Диана Божинова – директор на РЦПППО, кметът на община Берковица - г-н Радослав Найденов, г-жа Кристина де Бройн – представител на УНИЦЕФ за България,господин Светослав Гаврилов - директор на верига магазини "Фантастико", директори, учениците от 4.А към 1. ОУ “ Н. Й. Вапцаров”, екипът на bTV начело с журналиста Светослав Иванов, както и електронното списание към РЦПППО Фокусът на събитието беше насочен към учениците, защото именно те са движещата сила на промяната. Младите миротворци от ПГ „Д-р Иван Панов“ показаха как съпричастността, разбирането и личният пример могат да изграждат мостове между поколенията. В рамките на проекта „Стъпки заедно“ към Националната програма „Без агресия за сигурна и безопасна училищна среда“ те представиха своята добра практика на тема за кибертормоза– как големите ученици протягат ръка към по-малките от I ОУ „Никола Йонков Вапцаров“, за да ги подкрепят, изслушат и научат да вярват в себе си. Вместо просто да говорят за толерантност, те я показаха в действие – чрез игри, разговори, съвместни инициативи и искрени усмивки. Така по естествен начин децата усетиха, че училището може да бъде място на приятелство, сигурност и взаимно уважение. Това не беше просто представяне на проект, а жива демонстрация на смисъла на думите “Стъпки заедно” – защото промяната започва, когато вървим един до друг.
На 24.03.2025 г. учениците от ПГ „Д-р Иван Панов“ се включиха в Проект BG05SFPR001-3.001-0001 "МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ" .Те ще работят по Дейност 8. „Професионална подготовка чрез допълнителни практики в реална работна среда“. Дейността е насочена към учениците, навършили 16год., на които ще бъде предоставена възможността за участие/ провеждане на допълнителни практики в реална среда. Практиката се провежда при обучаващия работодател и надгражда знанията, практическите умения и компетентност по изучавана професия. Учениците от професионалните паралелки с направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг; Пътувания, туризъм и свободно време" работят с местни ресторантьори и хотелиери. Проектът ще приключи на 20.05.2025г. Учениците ще работят под ръководството на професионални наставници в реална работна среда. В края на проекта те ще получат удостоверение/ сертификат, както и 670 лв. за преминалата практика.
Проектът се реализира по Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+). Срок на проекта – 60 месеца, но не по-късно от 31.12.2027 година Общ бюджет на проекта – 151 123 000 лева Основната цел на проекта е насърчаване и разгръщане на потенциала за личностно развитие на учениците за трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати. Специфичните цели на проекта са: Подобряване на приобщаващия характер на училищната образователна система с фокус върху учениците от уязвими групи, в това число роми, и намаляване дела на преждевременно напусналите училище; Повишаване на мотивацията на учениците за учене и стимулиране на творческите им изяви; Изграждане на подкрепяща общност, в която участниците се чувстват приобщени и значими с оглед повишаване активността на учениците от уязвими групи в основното образование; Повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие, съобразно индивидуалните потребности на всеки един ученик и на непедагогическия персонал, вкл. образователните медиатори, социални работници, помощници на учителя, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители. Очаква се за целия период на изпълнение на проекта да бъдат подкрепени общо 96 279 ученици и техните родители, както и да бъдат проведени обучения за малко над 4000 учители и непедагогически персонал за работа с деца и ученици от уязвими групи. ПГ „Д-р Иван Панов“ работи през учебната 2023/2024 учебна година с групи по български език и литература, математика и театралната трупа „Йордан Радичков“. През 2024/2025 учебна година продължава работата по проекта.
Проект BG05SFPR001-3.001-0001 МОДЕРНИЗИРАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУЧЕНИЕ Информация за проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ Проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“ се изпълнява в рамките на програма „Образование“ 2021 – 2027, съфинансиран от Европейския съюз с конкретен бенефициент Министерство на образованието и науката (МОН). Проектът е на обща стойност 70 000 000 лв. и се финансира по Програма „Образование“ 2021-2027 г., с конкретен бенефициент Министерството на образованието и науката (МОН). Дейностите по проекта ще се изпълняват до 31.12.2027 г. По проекта ще бъдат обхванати всички държавни, общински и частни училища в страната, които предоставят професионално образование и обучение и са подали заявления за участие. Основната цел на проекта е предлагане на модерно и качествено професионално образование и обучение, отговарящо на бързо променящите се нужди на пазара на труда. Специфичните цели са: - Модернизиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда чрез съвместна работа между училищата, предлагащи ПОО, бизнеса и други институции; - Повишаване на уменията и компетентностите на учителите по професионална подготовка и на учениците в партньорство с бизнеса; - Повишаване привлекателността на професионалното образование и обучение. Изпълнението на проекта ще допринесе за постигането на специфичните цели на Приоритет 3 „Връзка на образованието с пазара на труда“ на Програма „Образование“ 2021 – 2027. Целевите групи по проекта са: - ученици от професионални гимназии и училища с паралелки за професионална подготовка, които осигуряват професионално образование и обучение по професии от Списъка на професиите за професионално образование и обучение, с изключение на институциите по чл. 18, т. 4-7 от ЗПОО в системата на професионалното образование; - учители и преподаватели по професионална подготовка в системата на средното професионално образование и обучение; - представители на бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор. Основните дейности по проекта са: Дейност 1 – Разработване и прилагане на нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО), Държавни образователни стандарти (ДОС), учебни планове и програми, национални изпитни програми вкл. междусекторни, по определени сектори и др., чрез използване на Секторни съвети на уменията за съвместна работа между училища и други доставчици на ПОО, бизнеса и др.; Дейност 2 – Въвеждане на компетентностни профили на учители и преподаватели по професионална подготовка и обучението им по специфични за професията умения; Дейност 3 – Въвеждане на гъвкави пътеки, микро-квалификации и кредити в ПОО с цел мобилност и проходимост между професии, сектори и образователни нива; Дейност 4 – Съвместно разработване и въвеждане на образователни материали по професионална подготовка с иновативно цифрово учебно съдържание, използване на изкуствен интелект, виртуална реалност и смесено обучение (blended learning); Дейност 5 – Участие в обучения на преподаватели по професионална подготовка, включително от бизнеса, науката, публичния и неправителствения сектор за включването им в ПОО; Дейност 6 – Квалификация на учители по професионална подготовка чрез специализирани обучения, свързани с прехода към цифрова и зелена икономика, синия растеж, индустрия 5.0, ИСИС; Дейност 7 – Подобряване на трансверсалните и ключовите компетентности по професионална подготовка на учениците, предприемачески умения, социално предприемачество и др. с участие на работодатели; Дейност 8 – Допълнителни практики в реална работна среда; Дейност 9 – Информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на ПОО и засилване връзката ученици/родители. Дейностите по проекта се реализират на територията на Република България.
През 2023 г. Изпълнителната агенция „Програма за образование“ откри процедура чрез директно предоставяне на конкретни крайни получатели BG-RRP-1.015 „Училищна STEM среда“ за изпълнение на инвестиции по Механизма за възстановяване и устойчивост. Процедурата е в изпълнение на политиката в областта на образованието на Министерството на образованието и науката и се финансира по Компонент 1 „Образование и умения“, Инвестиция 1 (C1.I1) „Центрове за НТИМ и иновации в образованието“ от Националния план за възстановяване и устойчивост. Основната цел на процедурата е осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците. В рамките на процедурата ще се подкрепи изграждане на STEM центрове и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) в училищата чрез доставка на оборудване/обзавеждане/софтуер и строително-монтажни работи с цел обособяване на нови пространства за учене от съвременен характер и преобразуване на съществуващи традиционни учебни пространства и общи пространства/зони за създаването на нова архитектурна образователна среда. Процедурата се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, от Механизма за възстановяване и устойчивост. Като конкретен краен получател, ПГ „Д-р Иван Панов“ защити своята концепция и ще изгради Изследователски СТЕМ център „Д-р Иван Панов“ на стойност 250000 лева. Изследователският СТЕМ център „Д-р Иван Панов“ ще включва в себе си 2 зони: Зона 1. Център по природни науки, изследвания и иновации, с включени Направление №3. Природни науки Направление №5. Математика и информатика ● Общо 4 стаи, от които: a) Кабинет по Математика и информатика b) Лаборатория по Природни науки - Биология; Химия; Физика; c) Кабинет по Предприемачество; d) Кабинет за комуникация и рефлексия. Зона 2. ВОСКС - 5 класни стаи оборудвани с техника обезпечаваща ВОСКС.
От 27 до 31.03 в Сартрувил, Франция се проведе последната мобилност по проект "Get Involved".
В първия ден участниците в проекта бяха поздравени от директора на училището, кмета на града и представители на различни обществени организации. Чрез различни дейности и игри учениците "разчупиха леда" и се опознаха. В следобедните часове участниците в проекта се разходиха в Париж, разгледах Айфеловата кула и забележителностите на града.
Вторият ден от мобилността по проект "Включи се" по програма Еразъм +, която се провежда в Сартрувил, Франция, започна с уъркшоп - театър на "потиснатите", в който учениците пресъздадоха ситуации на тормоз над ученици, в училище, в семейството.
Учениците се включиха и в различни игри, които разглеждаха правата на жените по света.
Участниците в проекта записаха 2 подкаста - за климатичните промени и за литературата в различните държави.
В следобедните часове момичетата и момчетата се насладиха на красотата на френската природа, като посетиха Монтесон.
Третият ден от мобилността по проекта "Включи се" по програма Еразъм+ премина във Версайския дворец. След като разгледаха двореца, участниците в проекта се включиха в играта "Да спасим краля". В градината на двореца всеки екип трябваше да премине през определен маршрут, да изпълни определена задача, да открие и спаси краля.
В четвъртия ден от посещението си във Франция участниците в проекта "Включи се" по програма Еразъм+ посетиха родния дом на Жан Моне и се запознаха с живота и дейността му. /Жан Моне има две големи мечти – да доживее до 100 и да види Европа обединена. Почти успява - умира на 91, а неговата Европейска общност за въглища и стомана (ЕОВС) се превръща в Европейската икономическа общност (ЕИО), а тя от своя страна - в Европейския съюз (ЕС)./
Вечерта се проведе официална заключителна за Проекта вечеря с последващо парти за всички участници. Денят завърши с церемонията по връчване на сертификатите за участие в мобилността.
В петък участниците бяха разделени на екипи. Домакините заедно с децата от Полша участваха в уъркшоп за климатичните промени на планетата като изработиха табла и излязоха с множество идеи, като едновременно се забавляваха. Друга група имаха уъркшоп по плетене, а третата група почисти учебното езеро към училището и научи как се изследва микробиома на водата. А четвъртият екип изработиха къщички за птици от материали за рециклиране. Следобяд учениците се разходиха по Монмартър.
Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия по Програма Еразъм +. Настоящата публикация отразява единствено вижданията на автора и Комисията не носи отговорност за начина, по който може да бъде използвана съдържащата се информация.
От 05.03.2023 г. до 12.03.2023 год. ученици и учители от ПГ „Д-р Иван Панов“ изживяха една незабравима седмица в Бургийос дел Серо, Испания, където се проведе шестата мобилност по проект „Включи се!“ по програма Еразъм+.
В първия ден от посещението участниците в проекта бяха приветствани от директора на училището домакин. Чрез предвидените дейности през деня участниците в мобилността се запознаха и имаха възможност да разгледат Бургийос, включвайки се в игра на предизвикателства, да научат интересни факти за региона и страната.
През втория ден учениците посетиха ONCE - национална организация, която подпомага и обучава слепи хора. Разгледаха останките на древния римски град Мерида Аугуста, амфитеатъра и гладиаторската арена. Разходиха се из средновековния град Касерес. Денят завърши с посещение на музея за съвременно изкуство Хелга де Алвеар в новата част град Касерес.
В сряда бе направена велообиколка на забележителностите на Севиля. Целта на дейността беше учениците да опознаят Севиля по природосъобразен начин. Бяха посетени дворецът Алказар и катедралата на Севиля.
В четвъртък се проведе уъркшоп, посветен на виртуалната реалност. Учениците снимаха 360° кратки филми на тема "Не на тормоза!". Присъстваха на урок по рисуване на графити и изрисуваха една от стените в училището домакин. Темата на графитите беше „Равенството“. Учениците от професионалните паралелки на училището домакин показаха как се приготвя традиционното ястие мигас. Вечерта завърши с парти с много музика, танци и традиционна храна, приготвена от семействата домакини.
В петък се проведе Stop motion уъркшоп - учениците заснеха кратки филми с програмата Stop motion, а темите бяха за опазване на околната среда, равенство, борба с тормоза. Под формата на игра на предизвикателства участниците в проекта се запознаха с известни жени (политици, спортисти, учени, писателки, певици и актриси) от всяка от страните партньори. Учениците и учителите бяха събеседници в два подкаста, в които споделиха впечатленията и преживяванията си по време на мобилността в Испания. Денят завърши с церемонията по връчване на сертификатите за участие в мобилността.
С много нови приятелства, незабравими спомени и хиляди емоции бе изпълнена шестата мобилност. От 26.03 до 01.04.2023 г. предстои последната мобилност по проекта, която ще се проведе във Франция.
Този проект е финансиран с подкрепата на Европейската комисия по Програма Еразъм +. Настоящата публикация отразява единствено вижданията на автора и Комисията не носи отговорност за начина, по който може да бъде използвана съдържащата се информация.